Rejestracja telefoniczna w dni powszednie w godzinach 10:00 - 18:00 pod numerem telefonu:
608 41 50 55
czynne: 10.00 – 18.00

Dni i godziny przyjęć

poniedziałek11:00 - 13:00
wtorek
środa
czwartek
piątek
sobota

Poradnia laryngologiczna

Operacja zaćmy metodą fakoemulsyfikacji.
Zaćma to całkowite lub częściowe zmętnienie soczewki w oku powstające na ogół wskutek naturalnego procesu starzenia się. Najczęstszą formą zaćmy jest tzw. zaćma starcza. Jej początki można niekiedy zaobserwować już w 40 roku życia, ale pogorszenie wzroku następuje zazwyczaj około 60 roku życia. Objawami zaćmy są, nie dające się korygować okularami, pogorszenie wzroku, pogorszenie ostrości widzenia, widzenie "przez mgłę" oraz zamazanie konturów obrazów. Zaćma nie leczona jest chorobą postępującą. W skrajnych przypadkach może prowadzić do znacznego upośledzenia widzenia.

Zabieg polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki przy wykorzystaniu urządzenia rozbijającego chorą tkankę za pomocą ultradźwięków, a następnie wszczepieniu w jej miejsce zwijalnej, sztucznej soczewki, przez nacięcie o szerokości mniejszej niż 3mm. Operacja umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Przeprowadza się ją w warunkach ambulatoryjnych,w znieczuleniu miejscowym (krople do oka), bez potrzeby zakładania szwów na ranę operacyjną.

Pacjent może wyjść do domu już po kilku godzinach po zabiegu. Zaletą zabiegu jest krótki okres rekonwalescencji. Oko goi się szybko. Po kilku dniach można już powrócić do codziennych zajęć.

Operacje usunięcia zmian w obrębie oczu.

Operacja usunięcia gradówki.
Gradówka jest to niebolesny guzek lub zgrubienie w obrębie powieki powstające wskutek zablokowania natłuszczających ją gruczołów łojowych. Występuje zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Jeżeli dojdzie do rozwoju stanu zapalnego (wtórne zakażenie), skóra nad guzkiem może być zaczerwieniona, a zmiana bolesna. Gradówka zazwyczaj powiększa się stopniowo. Stanowi nie tylko defekt kosmetyczny. Nieleczona może powodować ucisk na rogówkę. Niekiedy zmiana może ulec zakażeniu, zaostrzeniu i przebić się do worka spojówkowego. Gradówka może ulec samowyleczeniu (rzadko) lub ustąpić po zastosowaniu ciepłych okładów, kropli z antybiotykami i sterydami. Jeżeli to nie nastąpi, zazwyczaj konieczny jest niewielki zabieg chirurgiczny. Zabieg leczniczy polega na wyłyżeczkowaniu gradówki wraz z jej torebką. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj nie jest konieczny pobyt w szpitalu. Usunięcie gradówki najczęściej nie wymaga też zakładania szwów chirurgicznych. Po operacji przez kilka godzin należy nosić opatrunek zasłaniający gałkę oczną, a przez kilka dni stosować miejscowo maść z antybiotykiem do oka. Pacjent wychodzi do domu bezpośrednio po zabiegu.

Operacja kępek żółtych.
Kępki żółte (Xanthelasma), to łagodne guzki powstające wskutek gromadzenia się złogów cholesterolu w powierzchownych warstwach skóry. Mają one postać płaskich, niebolesnych, blado-żółtych uwypukleń położonych zwykle w przyśrodkowej części powieki. Komórki kępek żółtych nie wykazują tendencji do złośliwienia, dlatego usuwa się je głównie z przyczyn kosmetycznych.

Zabieg jest krótki i bezbolesny. Polega na wycięciu zmian z dbałością o dokładne usunięcie całości tak, by zapobiec nawrotom. Nacięcia są zazwyczaj niewielkie, a powstające blizny po pewnym czasie praktycznie niewidoczne.

Pacjent może wyjść do domu bezpośrednio po zabiegu. Po operacji przez krótki czas należy nosić opatrunek. Proces gojenia trwa zazwyczaj do 7 dni. Przez okres kilku miesięcy nie powinno się opalać blizn.

Operacja brodawek powiek.
Brodawka to nitkowata narośl ze skłonnością do nadmiernego rogowacenia, umiejscowiona zazwyczaj na brzegu powieki. Brodawki mogą występować jako zmiany pojedyncze lub mnogie. Są to najczęściej zmiany o charakterze łagodnym i usuwa się je głównie z przyczyn kosmetycznych.

Zabieg jest krótki i bezbolesny. Polega na wycięciu brodawek z dbałością o to, by powstałe blizny były jak najmniej widoczne. W przypadku zmian "podejrzanych" usunięty materiał przesyłany jest do badania histopatologicznego.

Pacjent może wyjść do domu bezpośrednio po zabiegu. Bezpośrednio po operacji przez pewien czas należy nosić opatrunek zasłaniający gałkę oczną. Proces gojenia trwa zazwyczaj do 2 tygodni. Przez okres kilku miesięcy nie powinno się opalać blizn.


Zabiegi udrażniania dróg łzowych u dorosłych i dzieci
Diagnostyka i leczenie schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka
(min. zaćma, jaskra, cukrzyca, choroby naczyniowe)
Dobór szkieł okularowych i soczewek kontaktowych
Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego
Badanie dna oka
Badanie pola widzenia